More

  Црногорец дал отказ од работното место во општината бидејќи не работел ништо

  Илија Влаовиќ од црногорското гратче Мојковац дал отказ на работното место кое го имал во општината бидејќи не работел ништо и затоа што смета дека неговото работно место не е потребно.

  Влаовиќ, кој по професија е професор по географија, на 9 декември 2022 година засновал работен однос во општина Мојковац, а барање за раскинување на договорот за вработување поднел на 18 јануари, нешто повеќе од месец дена откако стапил во општинската служба, пренесува „Побједа“.

  Влаовиќ потврди дека овој необичен и необичен потег не е шега и дека навистина дал отказ затоа што работодавецот не му дал работни задачи. Бил вработен како советник, но вели дека не знае за што и чиј советник.

  Во барањето за раскинување на договорот испратено до претседателот на општината, Веско Делиќ, до кое имаа увид црногорските медиуми, Влаовиќ наведува дека склучил договор со општината преку јавни работи кои Институтот на Црна Гора ги огласил како стручна обука за шест месеци.

  „Причината за раскинување на договорот е затоа што надлежните во мојот сектор каде што бев распореден не ме удостоија да ми најдат работна задача за еден месец. Се чувствував бескорисно и излишно. Ако ми се даде можност да се подобрам, верувам тоа треба да се практикува, а не да го поминувам работното седејќи без никакви работни обврски“, рече Влаовиќ.

  Тој вели дека во неколку наврати му пришол на одговорниот од неговиот сектор и барал работна задача, но не ја добил „веројатно затоа што работодавецот нема што да му даде“.

  „Затоа мислам дека оваа моја позиција не е потребна и зошто да земам плата што не ја заслужувам? Мислам дека би било похумано тие пари да се исплатат на децата во Домот во Бијела или на социјално ранливите семејства“, вели Влаовиќ, пренесува Побједа.

  „Во општина Мојковац има голем број непотребни вработувања, а поради оние кои сакаат да седат и да не прават ништо без да земаат плата, ние сме тука каде што сме“, напиша Влаовиќ.

  slobodenpecat.mk

   

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  65 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  10 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  15 °
  Mon
  9 °
  spot_imgspot_img