More

  Градоначалникот на Благоевград: Ќе ги казнам напаѓачите на македонскиот клуб со иста казна каква што ќе добијат цариниците, граничната полиција и другите функционери на Македонија

  Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Бугарија беше оштетен пред неколку дена, а вчера беа приведени двајца вработени во општинското претпријатие „Озеленување“ на општина Благоевград.

  Градоначалникот на Благоевград, Илко Стојанов кажа дека судот е надлежен за изрекување на казни.

  -Ако се докаже нивна вина, јас ќе го применам принципот на реципроцитет на казните. Тоа значи дека ќе ги казнам со иста казна каква што ќе добијат цариниците, граничната полиција и другите функционери на Македонија кои предизвикаа ментално и физичко насилство врз Бугарите – кажа Стојанов.

  фото: Архива

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  light intensity drizzle
  13.8 ° C
  13.8 °
  13.8 °
  77 %
  1kmh
  100 %
  Tue
  14 °
  Wed
  16 °
  Thu
  18 °
  Fri
  20 °
  Sat
  21 °
  spot_imgspot_img