More

  На момче (7) од Србија успешно му било пресадено срце во Загреб

  Седумгодишно момче од Србија кое боледувало од тешка срцева слабост вечерва во Клиничкиот болнички центар во Загреб извршило успешна трансплантација на срце, соопшти Републичкиот фонд за здравствено осигурување.

   

  Според информациите на лекарот, операцијата поминала добро и здравствената состојба на момчето е стабилна, јавува РТС.

   

  Републичкиот фонд за здравствено осигурување претходно спроведе итна постапка за упатување на детето на лекување и ги финансираше трошоците за лекување на детето во Хрватска, вклучително и посебен медицински превоз.

   

  telegraf.rs

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  11.8 ° C
  11.8 °
  11.8 °
  47 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  12 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  16 °
  Mon
  11 °
  spot_imgspot_img