More

  Бугарското МНР се жали дека власта во Скопје го забрани „Ванчо Михајлов“

  „Министерството за надворешни работи со зголемена загриженост ги следи случувањата во Македонија поврзани со обидите за ограничување на правото на здружување на Бугарите во земјата“.

  Вака ја коментира бугарското МНР одлуката на македонското министерство за правда да издаде негативно мислење за употребата на името на бугарскиот клуб Ванчо Михајлов во Битола поради тоа што се асоцира со фашизмот и е провокативно, јавува БГНЕС.

  Оваа реакција следува откако владина комисија вчера се изјасни против клуб со името на фашистичкиот соработник оти тоа ги навредува чуствата на Македонците

  извор: БГНЕС.

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  18.8 ° C
  18.8 °
  18.8 °
  32 %
  1kmh
  0 %
  Mon
  19 °
  Tue
  16 °
  Wed
  17 °
  Thu
  18 °
  Fri
  20 °
  spot_imgspot_img