More

  Советничката група во Советот на Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на следната седница ќе предложат иницијатива за можност за повластено паркирање на лица со попреченост во целата држава

  По вчерашното случување кога во јавноста излезе случајот каде лице со попреченост кое го посетува град Скопје од друг град од државата, се паркира на место означено за лица со попреченост и покрај уредно платен надомест за паркирање е казнето. Советничката група во Советот на Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Обнова на Македонија до Претседателот на Совет на Град Скопје поднесе барање за дополнување на дневниот ред со точка предлог иницијатива за изменување на Програмата за повластено користење на паркинг услуги на јавните паркиралишта и површини наменети за паркирање со кои стопанисува ЈП „Градски Паркинг“ Скопје од страна на лица со попреченост за 2023 година, се вели во соопштението од ВМРО ДПМНЕ.

  Во продолжение на истото од партијата додаваат:

  Целта на оваа иницијатива е ЈП „Градски паркинг“ Скопје да обезбеди можност за паркирање на лица со попреченост под исти услови независно од нивното место на живеење и да ја прошири листата на дијагнози на лица со попреченост.

  Ги повикуваме и очекуваме поддршка и од останатите советнички групи во Советот на Град Скопје за поддршка на оваа иницијатива.

  извор: Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за Обнова на Македонија во Советот на Град Скопје

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  26 %
  0.5kmh
  20 %
  Thu
  15 °
  Fri
  18 °
  Sat
  22 °
  Sun
  16 °
  Mon
  10 °
  spot_imgspot_img