More

  На царинска испостава „Дојран“ запленети лекови, икони, очила за сонце со вкупна проценета вредност од над 900 илјади денари

  Mобилните тимови на Царинска управа вчера на царинска испостава #Дојран, при контрола на товарно возило пријавено за транзит открија и запленија разновидна стока, меѓу која и #лекови и #икони, со вкупна проценета вредност од над 900 илјади денари.
  ➡️Поради основан сомнеж, возилото управувано од српски државјанин е упатено на детален преглед, при што освен пријавената било утврдено дека пренесува и непријавена стока меѓу која: 269 пакувања со лекови, 107 икони, 98 парчиња метални крстови и кандила, како и 96 литри маслиново масло, 2800 парчиња очила за сонце и друга разна стока.
  👉Стоката е привремено одземена и предметот е предаден на Одделението за истраги за понатамошна постапка. Против лицето е поднесена кривична пријава за криумчарење по член 278 од Кривичниот законик.

  извор: Царинска управа

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  9.8 ° C
  9.8 °
  9.8 °
  76 %
  1kmh
  0 %
  Tue
  15 °
  Wed
  16 °
  Thu
  18 °
  Fri
  19 °
  Sat
  20 °
  spot_imgspot_img