More

  18 години затвор за пијаниот возач кој уби 11-годишно девојче на пешачки во Велес

  Велешкиот суд му изрече единствена казна од 18 години затвор на велешанецот Ангелче Николов, кој лани во декември на пешачки премин удри 11-годишно девојче кое почина на самото место.

  Од судот сметаат дека осудениот може да го повтори делото, поради што му ја продолжија мерката притвор се до спроведување на казната затвор, објави slobodnaevropa.mk.

  Николов на 17 декември во 22:10 часот со голема брзина од 68 километри на час и под дејство на алкохол го удри на пешачки 11-годишното девојче, а нејзината мајка тешко ја повреди. Тој не застанал да им укаже помош, туку побегнал со голема брзина и два дена се криел од полицијата пред самиот да се пријави.

  Судијката Габриела Гајдова, денеска изрекувајќи ја казната, потенцираше дека иако на првото рочиште Николов ја призна вината во текот на целата истражна постапка, тој не искажал вистинско каење и жалење за загубениот живот.

  Како што појасни судијката, при одмерување на казната судот ги ценел како отежнителните така и олеснителните околности за обвинетиот.

  извор:.slobodnaevropa.mk
  фото: Архива

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  11.8 ° C
  11.8 °
  11.8 °
  47 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  12 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  16 °
  Mon
  11 °
  spot_imgspot_img