More

  Јотова денеска во Албанија во делот населен со Македонци ќе отвори бугарско училиште

  Потпретседателката на Бугарија Илијана Јотова денеска во Албанија во делот населен со Македонци ќе отвори бугарско училиште.

  Овој чекор на официјална Софија доаѓа пред пописот во Албанија на кој се очекува голем број Македонците да сед изјазнат за Бугари поради бугарските пасоши кои им ги даваат.

  -Јотова во Голо Брдо, во селото Големо Острени ќе ја отвори новата учебна година во бугарско неделно училиште, соопшти прес-службата на бугарското претседателство.

  извор: Република

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  28 °
  Fri
  28 °
  Sat
  29 °
  Sun
  28 °
  Mon
  27 °
  spot_imgspot_img