Вучиќ: Срби поставија барикади, во 2.46 часот дојде до вооружен судир

0
181

– Им се извинувам на граѓаните на Србија што не можев да им се обратам порано. Од 1999 година немаме контрола над Косово и Метохија и ни требаше долго време сами да истражиме што се случи на Косово и Метохија. Што се случуваше утрово цело утро и попладнево. Да им кажеме на луѓето што се случи. Ќе зборуваме само за тоа што се случи, потоа ќе оцениме сѐ. Во името на Република Србија, но и да зборуваме за сите други работи. Група Срби од Косово и Метохија ноќеска околу 02:46 поставија два камиони како барикади во Бањска, на северот на Косово и Метохија. Потоа доаѓа косовската полиција која се обидува да ги отстрани тие барикади, доаѓа до конфликт со Србите кои ги поставија барикадите, а во тој конфликт загина полицаец. Во 08:57 часот се затворени премините Јариње и Брњак, престрелката се уште трае. Во 10:15 Албанците објавуваат дека четири српски градови се зони на терористички операции – рече српскиот претседател Александар Вучиќ на прес конференцијата.

Тој посочи дека вкупно 62 пати ја користеле полицијата против Србите. 56 етички мотивирани напади врз Србите.

Дали само оние што ги гони полицијата, за да избегне апсење од полицијата на Курти, природно ќе се обидат да направат нешто за себе и за своите семејства. Во никој случај не сакам да го оправдам убиството на полицаец Албанец, ниту пак можам да го оправдам. Апсолутно е за осуда и тоа е нешто што никому не му треба, Курти е главниот организатор на хаосот во Косово и нема начин да се заобиколи. Иако многупати разговаравме за тоа, иако секојдневно предупредував и во Брисел и во Њујорк дека сето ова може да се случи, малкумина решија да слушаат. Србите, а не луѓето од централна Србија, како што лажеа во приштинските медиуми, го трпат теророт на Курти, рече Вучиќ во првиот дел од обраќањето. – додаде тој.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека премиерот на привремените институции на Приштина Аљбин Курти е единствениот виновник и дека неговата единствена цел е да ја вовлече Србија во војна со НАТО.

„Единствениот виновник, иако тие што му помагаат во тоа се малку виновни, за се што се случува на Косово и Метохија е Аљбин Курти. Тој е човекот кој го смени Ѓуриќ, иако тоа е против бриселскиот договор. Тој ги остави луѓето сами да се грижат за својата судбина и цело време провоцираше. И жал ми е што дел од Србите паднаа на тие провокации. Аљбин Курти е единствениот виновен, единствениот сака конфликти и војна. Никој друг не сака конфликти и војна, негова единствена желба е да не вовлече во војна со НАТО и тоа е единственото нешто што го прави цел ден“, рече Вучиќ.