Земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтер регистриран во југоисточниот дел на Турција

0
86

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Турција. Според податоците на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на потресот бил на 29 километри североисточно од Синџик.

Градот, кој е претежно населен со Курди, се наоѓа во покраината Адијаман, во југоисточниот дел на Турција.

фото: Архива