Хрватски „Данас“: Живеел во Задар, произведувал шпорети и бил нејасен теоретичар на завери кој често бил гостин на телевизија. Кој е џелатот на Вања?

0
382

Цел регион ја бараше 14-годишната Вања од Скопје која исчезна на пат кон училиште. Потоа стигна трагичната вест дека девојчето е пронајдено мртво, по што следеа неразбирливите и болни детали од злосторството – во киднапирањето учествувал и нејзиниот татко, кој сакал да изнуди пари од нејзината мајка. Девојката се сомничи дека ја убил Љупчо Палевски-Палчо, кој се уште е во бегство. А на македонската јавност и е многу добро познат, бидејќи освен организатор на киднапирања, бил и политичар и градежен магнат, како и водител на подкаст кој шири теории на заговор.

Седум дена имаше надеж дека 14-годишната Вања Ѓорѓевска, која исчезна на пат кон училиште, ќе биде пронајдена жива. До синоќа кога беше објавено дека е пронајдено тело закопано во близина на Скопје.

„И ги врзале рацете и нозете, ја ставиле во вреќа за спиење и ја извадиле од зградата и ја ставиле во багажникот на автомобилот. Ја однеле на место надвор од Скопје. Според очевидци, убиството се случило таму , а потоа го запалија возилото“, рече тој. На прес-конференцијата е Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи на Северна Македонија.

Случајот што го шокираше регионот доби нови размери на ужас кога се дозна дека во киднапирањето на Вања може да биде вклучен и нејзиниот татко. Се сомнева дека тој им открил на киднаперите кога и на кој пат ќе оди неговата ќерка на училиште, се со намера да извлече пари од нејзината мајка, поранешната сопруга. Иако таткото на распитот негирал, обвинителите имаат сознанија дека мајката го продала станот, а парите од продажбата на тој стан требало да бидат предмет на можна изнуда.

А човекот кој според сите извештаи го организираше киднапирањето, а потоа ја уби тинејџерката се вика Љупчо Палевски-Палчо. Поранешниот градежен магнат, денес лидер на радикалната проруска десница, кому не му е туѓо да е во затвор, како што изјави за Директ Милка Смилевска, новинарка на Ал Џезира од Скопје, и тој бил зад решетки поради налогот за апсење. издадена за него од Хрватска.

„По 2002 година отишол во Хрватска и живеел во Задар, каде што се занимавал со производство на печки на палети, тој бизнис во еден дел не му успеал и поради тоа хрватските власти го привеле и го задржале е во притвор поради нерасчистени имотно-правни односи“, вели Смилевска.

Неодамна имаше и подкаст каде шири теории на заговор, па минатата недела додека траеше потрагата по Вања зборуваше за „глобалната криминална структура во која Македонија е претворена во сервис за перење огромни суми пари. ” Секако, колку и да е екстремен и далечен, јавноста во Македонија е во шок што Палевски стои зад киднапирањето и убиството.

„Тој е добро познат во пошироката јавност, прифатен од дел од медиумите, чест гостин на телевизија, слободно ги кажуваше своите ставови. Денес дел од медиумите се мета на јавна критика бидејќи на овој човек му дадоа многу простор и легитимитет“, вели тој.Милка Смилевска.

Се претпоставува дека Палевски побегнал во Бугарија преку Белград, а тројца негови помагачи веќе се уапсени и приведени. Не само што признале се, туку раскажале и како пет дена пред киднапирањето на Вања ја киднапирале и убиле 74-годишната фризерка Панча Жежовски, чие тело е пронајдено. Убиен е поради долг од 500 евра, а потоа со неговиот автомобил киднапирале тинејџерка и подоцна ја запалиле.

По Палевски е распишана меѓународна потерница, додека таткото на убиеното девојче останува во притвор со помошниците.

 

danas.hr