Кина: Нуклеарната централа од 4-та генерација, прва во светот, пуштена во комерцијална употреба

0
97

Кина денес ја пушти во комерцијална употреба првата нуклеарна централа од четврта генерација во светот, објавија државните медиуми, пренесува Анадолу.

Нуклеарната централа со реактор со висока температура со гасно ладење „Шидаова“ е пуштена во комерцијална употреба, соопштија кинеската Национална енергетска администрација и Чајна хуаненг груп.

Проектот беше најавен во јануари 2006 година и по 10 години изградба и пуштање во употреба, фабриката беше приклучена на националната мрежа во декември 2021 година.

Користи хелиум како средство за ладење и модератор на графит, а фабриката се наоѓа во источната провинција Шандонг на Жолтото Море.

Според веб-страницата „World Nuclear News“, нуклеарната централа „Шидаова“ има два мали реактора од по 250 мегавати термички.

Таа е во сопственост на конзорциум предводен од Чајна хуаненг (47,5 %), со подружница на Кинеската национална нуклеарна корпорација, Кинеската корпорација за нуклеарно инженерство (32,5 %) и Институтот за нуклеарна и нова енергетска технологија на Универзитетот „Цинхуа“ (20 %), кој е лидер во истражување и развој.

Хуа Куан, претседател на Институтот за нуклеарни истражувања на компанијата Хуаненг, рече: „Реакторите со висока температура во иднина би можеле да обезбедат извор на процес на топлина со висок квалитет и висока температура за различни индустрии, особено оние од кои се бара да ги ограничат нивните емисии на јаглерод.“

извор:Анадолу.

фото:Анадолу.