Рекордерот Египет елиминиран од Африканскиот куп на нации

0
55

Седумкратниот рекорден шампион Египет беше елиминиран од Африканскиот куп на нации (АФКОН) 2023 откако загуби од Демократска Република Конго на пенали во осминафиналето, пренесува Анадолу.

Месчак Елиа го постигна голот за ДР Конго во 37. минута на натпреварот на стадионот Лаурент Поко во Сан-Педро, Брегот на Слоновата Коска.

Играчот на Египет, Мустафа Мухамед, поранешен напаѓач на турскиот клуб Галатасарај, го израмни натпреварот во судиското дополнување во првото полувреме.

Редовните 90 минути и продолженијата завршија со 1:1, а пеналите го решија победничкиот тим.

Во продолжението, по прекршокот беше исклучен египетскиот играч Мухамед Хамди.

ДР Конго победи со 8:7 на пенали и се пласира во четвртфиналето.

Мухамед, кој го постигна израмнувачкиот гол за Египет во регуларното време, го промаши пеналот пред Артур Масуаку од ДР Конго и ја испрати топката преку пречката за време на изведувањето пенали.

Двата тима продолжија да постигнуваат голови сѐ додека египетскиот голман Габаски не го промаши пеналот.

Голманот на ДР Конго, Лионел Мпаси-Нзау, успешно го реализира пеналот за да израмни на 8:7 и успеа да го испрати својот тим во следната рунда.

Египет последен пат освои титула на АФКОН во 2010 година.

ДР Конго ќе игра против Гвинеја во четвртфиналниот натпревар во петок во Абиџан.

Претходно вчера Гвинеја го елиминира изненадувачкиот конкурент на АФКОН, Екваторијална Гвинеја со резултат 1:0.

извор:Анадолу.