Светскиот рекордер во маратон Кениецот Келвин Киптум загина во сообраќајна несреќа

0
64

Светскиот рекордер во маратон во машка конкуренција, Кениецот Келвин Киптум (24) загина во сообраќајна несреќа во неговата родна земја, потврди за Би-Би-Си службеник во атлетика од Кенија.

Тој загина заедно со неговиот тренер, Руандецот Жервеис Хакизимана во автомобил на пат во близина на градот Елдорет.

Киптум се појави во 2023 година како ривал на неговиот сонародник Елиуд Кипчоге.
Тој го собори светскиот рекорд на Кипчоге во Чикаго минатиот октомври, трчајќи 26,1 милји за два часа и 35 секунди.

Само минатата недела, неговиот тим објави дека ќе се обиде да ја истрча растојанието за помалку од два часа на маратонот во Ротердам – ​​подвиг што никогаш не бил постигнат на отворена конкуренција.

Кенискиот опозициски лидер и поранешен премиер, Раила Одинга, на X рече дека земјата изгубила „вистински херој“ и дека жали за „извонреден поединец… и кениската атлетска икона“.

Оддавајќи му почит на младиот човек, Себастијан Коу, претседателот на Светската атлетика, го опиша Киптум како „неверојатен спортист кој остава неверојатно наследство, многу ќе ни недостасува“.

Подемот на славата на таткото на две деца беше брз – тој го истрча својот прв целосен маратон само во 2022 година.

Тој се натпреваруваше на своето прво големо натпреварување четири години претходно трчајќи во позајмени чевли бидејќи не можеше да си дозволи ниту еден пар свои.

Тој беше меѓу новите кениски спортисти кои ги започнаа своите кариери на пат, отцепувајќи се од минатото традиција на спортисти кои започнуваат на патеката пред да се префрлат на подолги патеки.

Киптум минатата година за Би-Би-Си изјави дека неговиот необичен избор едноставно бил одреден од недостигот на ресурси.

„Немав пари да патувам за да ги следите сесиите“, објасни тој.