150 хипербогати во моментов пловат на најголемиот приватен брод за крстарење во светот

0
165

Кога станува збор за купување нов дом, за многумина локацијата е на прво место. Оние кои припаѓаат на еден процент од најбогатите во светот, лесно можат да го решат овој проблем со тоа што ќе изберат да живеат на брод што патува низ светот. Најголемиот приватен резиденцијален брод за крстарење во светот, The World, постојано е во движење, плови по морињата и океаните и поминува време во најегзотичните и најпознатите пристаништа. Светот е најголемата станбена јахта во приватна сопственост со 165 луксузни апартмани, долги 196 метри. На секои неколку дена нејзините 150 жители се будат на ново место на другата страна на светот. Некои од сопствениците на луксузни апартмани живеат на бродот преку целата година, а други само повремено го посетуваат, пишува Јутарњи.хр.

Еден од нив беше Питер Антонучи, кој стана жител на приватен брод за крстарење на почетокот на 2014 година. Антонучи, тогаш 52-годишен и уживајќи во придобивките од предвременото пензионирање, беше заинтригиран од неговиот концепт. Тој и неговата сопруга резервирале пробно патување и пловеле низ Панамскиот канал. Толку многу им се допадна патувањето што набрзо станаа постојани жители.

„Смешно скапо“
„Кога првпат влегов на бродот мислев дека се е смешно скапо. Не можев да верувам дека становите чинат толку многу. Не можев да верувам дека трошоците за одржување се толку високи и не можев да замислам зошто некој би го направил тоа. Вториот ден прашав: „Колку станови имате на располагање и кога можам да аплицирам?“, се сеќава Антонучи за Си-Ен-Ен.

Антонучи вели дека бил заведен од секој аспект на приватниот брод за крстарење – од екипажот, кого го нарекува „најголемото богатство на бродот“ благодарение на нивната способност да ги предвидат потребите на жителите, до деталите за планираното патување. Покрај тоа, Антонучи бил особено воодушевен што тогашните жители на бродот го пречекале многу срдечно, нудејќи му пијалоци и пријатни разговори. Дури подоцна дознал дека и тоа е дел од добро спакувана понуда. Имено, пред да се качи нов потенцијален жител на бродот, сите станари добиваат е-пошта со биографијата на потенцијалниот закупец. На тој начин веднаш можат да видат дали имаат нешто заедничко со него и да му понудат пијачка или игра тенис откако ќе се сретнат. Антонучи дури подоцна дозна за тој аспект, но дотогаш беше целосно маѓепсан од целиот пакет-аранжман.

Антонучи е пензиониран адвокат кој поседувал четири стана во текот на неговите пет години на бродот. Не може да се сети на точната сума, но верува дека го купил својот прв стан на бродот за околу 1,6 милиони долари. Како и со секој друг вид имот, станарите на бродови можат слободно да ги декорираат своите станови како што сакаат. Денес, цените на становите, кои се движат од студија со една спална соба до пространи апартмани со три спални, се движат од 2 до 15 милиони долари. Антонучи ги продаде своите станови во 2019 година, откако неколку пати пловел низ светот и видел се што сакал да види. После тоа, тој напиша три романи, сместени на измислен брод инспириран од крстаречкиот брод „Светот“ и сите тајни забави и скандали што се случуваа на него.

Како „Белиот лотос“
„Не велам дека се што се случуваше во серијата „Белиот лотос“ се случи и на Светот, но мислам дека, во голема мера, споредбата не е неточна. Има многу богати луѓе кои прават игриви, понекогаш злобно, а понекогаш и скандалозно“, рече Антонучи.

Забавата на бродот е исто така вклучена во пакетот на услуги и вклучува стручни предавања и организирани активности како што се нуркање и планинарење. Децата се добредојдени на бродот, но многу понуди се наменети за возрасни, како што се тениско игралиште, спа и коктел салон.

„Има многу пиење, многу забави, што може да доведе до скандали и тајни“, вели Антонучи, додавајќи дека на бродот има женети луѓе, брачни парови, кои не секогаш спијат со сопружниците.

Маршрутата е планирана две до три години однапред, а во подготовката учествуваат жителите и капетанот на бродот. Од неговото лансирање во 2002 година, The World ги пловел сите мориња и океани, запирајќи на повеќе од 1.000 пристаништа во 120 земји низ светот. Во 2023 година, бродот за крстарење отплови и до Шибеник, а во 2018 година до Риека. Иако повеќето од жителите на бродот сакаат да останат анонимни, тогаш беше објавено дека некои познати личности, како Арнолд Шварценегер и Мадона, имале станови на The World.

На прашањето зошто супербогатите претпочитаат да пловат на брод чијшто пат е изгласан од комисија наместо да купуваат или изнајмуваат суперјахта и самите да пловат по светот, Антонучи има подготвен одговор.

„Ох, добро, тоа е лесно прашање за одговор. Многу од луѓето на бродот имаат свои јахти. да се занимаваш со ангажирање екипаж, да дознаеш каде да купиш гориво и да пишуваш чекови за секоја ситница. Само пополнувај по еден голем масен чек секоја година. И сето тоа е грижливо.”

 

 

telegraf.rs