Застрелан премиерот на Словачка, Роберт Фицо

0
55

 

Словачкиот премиер Роберт Фицо е застрелан во средата по состанок на владата, објавија локалните медиуми, при што се здобил со повреди на главата и градниот кош пред да биде однесен во болница од неговото обезбедување.

Една жена на местото на настанот во градот Хандлова, централна Словачка, беше цитирана како вели дека слушнала три или четири истрели. Го видела Фицо како паднал на земја со повреди на главата и градниот кош. Сведок изјави за Ројтерс дека слушнал неколку истрели и еден маж бил приведен од полицијата.

Популистичкиот премиер победи на општите избори минатиот октомври и се соочи со широки критики за поларизирање на политиката во централната европска држава со проруски коментари и притисок за проширување на државната контрола врз медиумите.

 

Nezavisen.mk