More

  Жителите на Донбас: „Ситуацијата е застрашувачка“

  Жителите на Донбас изјавија дека ситуацијата во тој украински регион е „застрашувачка“ по руската воена инвазија на Украина, јавува Агенција Анадолија (АА).

  Аркадиј, жител на Краматорск, рече дека се надева оти ситуацијата наскоро ќе се подобри.

  Иако слушал повремени експлозии, тој рече дека оди на работа.

  Пред банкоматот може да се видат луѓе кои чекаат во редици за да подигнат пари, додека звуците на борбените авиони одекнуваат на небото.

  Во меѓувреме, украинските власти ги повикаа граѓаните да останат дома и да не паничат.

  Министерството за внатрешни работи на Украина соопшти дека руската инвазија започнала со ракетни напади врз главниот град Киев.

  Украинскиот претседател Владимир Зеленски рано утринава прогласи вонредна состојба во земјата.

  Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека наредил специјална воена операција во регионот на Донбас по неколкунеделното распоредување војници на границите на Украина.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img