More

  Шок, ужас и збунетост во Москва

  Шок, ужас и збунетост се три зборови кои би можеле да го опишат утринското расположение на многу жители на Москва, пишува Би-Би-Си.

  Штом се појави веста за рускиот воен напад врз Украина, московјаните почнаа да разменуваат пораки, меѓусебно да се прашуваат што да прават, дали да складираат храна или американски долари?

  Оние кои се против војната со Украина ја разгледуваат можноста вечерва да одржат митинг во Москва. Но, неизвесно е дека властите ќе издадат дозвола за тоа пишуваат светските медиуми.

  Според написите неколку лица кои се противат на руската инвазија на Украина веќе се обиделе да протестираат носејќи пароли, но полицијата веднаш ги отстранила од улицата.

  Анкетите на јавното мислење пред воената акција покажале дека околу половина од Русите не веруваат дека војната со Украина е можна.

  Огромното мнозинство од испитаниците го обвинува НАТО за сегашната ескалација на тензиите со Западот, пренесуваат агенциите.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img