(Видео) Руски хеликоптери веќе стигнаа до Киев

0
548

Руски хеликоптери стигнаа до предградијата на Киев, како што се гледа на видеото кое е објавено на социјалната мрежа.

Според Твитер, руски хеликоптери го прелетале градот Хостомел, кој се наоѓа во Киевската област во Украина.

Неколку експлозии се слушнаа во украинскиот главен град Киев, јавија западни медиуми. Експлозии се регистрирани и во украинскиот град Харков.

Украинските власти потврдија дека голема воздушна операција од руските сили е преземена со хеликоптери Ми-8 и авиони Антонов врз меѓународниот карго аеродром во Хостомел.

 

извор/фото:агенции