More

  Руските окупаторски сили се обидуваат да го заземат Чернобил, напиша Зеленски на Твитер

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека украинските сили во моментов се борат против руските војници кои се обидуваат да ја преземат поранешната нуклеарна централа Чернобил.

  Регионалните власти, пак, објавија дека јужниот регион Керсон повеќе не е под контрола на Киев, откако руските сили нападнаа од копно, море и воздух.

  Регионалните власти, пак, објавија дека јужниот регион Керсон повеќе не е под контрола на Киев, откако руските сили нападнаа од копно, море и воздух.

  Градоначалникот на Киев прогласи полициски час, а соопштението беше пренесено на телевизија. Претходно, очевидци изјавија дека во главниот град на Украина се слушале сирени.

  „Обидот на Русија да ја преземе поранешната нуклеарна централа во Чернобил е објавување војна на Европа“, изјави денеска Зеленски.

  „Руските окупаторски сили се обидуваат да ја преземат нуклеарната централа во Чернобил. Нашите момци ги даваат своите животи за да не се повтори трагедијата од 1986 година.

  Тоа е објава на војна на цела Европа“, напиша Зеленски на Твитер.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img