More

  Прва јавна изјава на Путин по нападот на Украина: Русија немаше друг избор

  Русија немаше друг избор – изјави Владимир Путин, што е негова прва јавна изјава откако Русија утрово ја нападна Украина, пренесе „Спутник“.

  Обраќајќи им се на претставниците на руската деловна заедница, Путин рече дека „Москва нема друг избор освен да дејствува во Украина и дека руските партнери треба да го разберат тоа и да не ги туркаат од системот“, објави Спутник.

  Путин, исто така, рече дека владата треба да им даде поголема слобода на претприемачите, „но дека не може да предвиди геополитички ризици“.

  Тој призна дека, иако средбата со претставниците на бизнис заедницата била однапред планирана, таа сепак се одржала „под нестандардни услови“.

  – Тоа што се случи е присилна мерка – изјави Путин за „воената операција“ во Украина.

  – Не ни оставија никакви шанси да постапиме поинаку. Безбедносните ризици беа создадени на тој начин што беше невозможно да се одговори со други средства – рече тој.

  Путин во четвртокот рано наутро изјави дека „одлучил да започне специјална воена операција“.

  Како што наведе „Спутник“, тој ја нарече ситуацијата „живот и смрт“ за Русија по годините поминати од земјите од НАТО.

  Набргу по неговото обраќање, светските медиуми почнаа да пренесуваат извештаи за експлозии низ Украина.

  Извештаите исто така велат дека Русите се на само 15 километри од Киев, додека НАТО распоредува дополнителни сили на исток и има 100 авиони на подготвеност.

  Кремљ во четвртокот објави дека воената операција против Украина ќе трае онолку колку што е потребно.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img