More

  Ердоган во разговор со Зеленски порачал дека вложуваат напори што поскоро да се прогласи примирје

  Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, објави дека телефонски разговарал со украинскиот претседател, Владимир Зеленски, известува Агенција Анадолија (АА).

  Во соопштението што го објави Канцеларијата за комуникации при Претседателството на Република Турција се наведува дека Ердоган и Зеленски разговарале за нападите на Русија врз Украина и за најновите случувања на тоа поле.

  Ердоган во текот на разговорот изразил сочувство за граѓаните на Украина кои ги загубија животите во руските напади и им посакал брзо заздравување на ранетите.

  Турскиот претседател порачал дека вложуваат напори да се прогласи примирје што е можно поскоро, со цел Украина да не претрпува понатамошни штети и да се спречи понатамошно губење животи.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img