More

  Зеленски: Украина поднесе тужба против Русија пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг

  Украина поднесе тужба против Русија пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, објави на Твитер украинскиот претседател Влолдимир Зеленски.

  Русија мора да понесе одговорност за манипулирање со поимот геноцид за да ја оправда агресијата. Бараме итна одлука со која ѝ се наредува на Русија да престане со воената активност сега и очекуваме судењата да започнат следната недела.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img