Русија и даде рок на Украина да одлучи дали ќе дојде на преговори во Белорусија

0
668

Русија им даде рок на украинските власти до 15 часот по локално време да одлучат дали ќе се сретнат со руската делегација на разговорите во белорускиот град Хомел.

Шефот на руската делегација и помошник на претседателот Владимир Путин, Владимир Медински, за државната новинска агенција РИА изјави дека ќе остане до закажаното време и ќе чека одговор.

Веднаш штом ќе ја добиеме оваа потврда, веднаш ќе почнеме да се среќаваме со нашите колеги во преговорите“, рече Медински.

Сепак, украинскиот претседател Владимир Зеленски рече дека ќе биде подготвен да разговара со Русија, но го отфрли нивниот предлог средбата да се одржи во Белорусија.

 

извор/фото: агенции