More

  Русија и даде рок на Украина да одлучи дали ќе дојде на преговори во Белорусија

  Русија им даде рок на украинските власти до 15 часот по локално време да одлучат дали ќе се сретнат со руската делегација на разговорите во белорускиот град Хомел.

  Шефот на руската делегација и помошник на претседателот Владимир Путин, Владимир Медински, за државната новинска агенција РИА изјави дека ќе остане до закажаното време и ќе чека одговор.

  Веднаш штом ќе ја добиеме оваа потврда, веднаш ќе почнеме да се среќаваме со нашите колеги во преговорите“, рече Медински.

  Сепак, украинскиот претседател Владимир Зеленски рече дека ќе биде подготвен да разговара со Русија, но го отфрли нивниот предлог средбата да се одржи во Белорусија.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  -0.2 ° C
  -0.2 °
  -0.2 °
  47 %
  8.2kmh
  75 %
  Sun
  -0 °
  Mon
  0 °
  Tue
  2 °
  Wed
  2 °
  Thu
  -1 °
  spot_imgspot_img