(ВИДЕО) Руски и украински војници заедно ја чуваат централата во Чернобил

0
464

Москва објави видео за кое тврди дека покажува војници од двете земји како го чуваат нефункционалниот објект.

 

Руски падобранци ја чуваат нуклеарната централа во Чернобил заедно со Украинската национална гарда, соопшти во саботата руското Министерство за одбрана објавувајќи видео на кое наводно се гледаат војници од двете сили како ги чуваат просториите.

 

Руските сили „постигнаа договор“ со баталјонот на Украинската национална гарда за заштита на нуклеарната централа, се вели во соопштението на прес-службата на Министерството. Војниците на двете нации моментално ја осигуруваат безбедноста во единиците на електраната, складиштата за гориво и заштитната купола изградена над саркофагот на уништениот четврти реактор, се додава.

Двеминутното видео објавено од министерството ја прикажува областа околу електраната и луѓе вооружени со автомати. На снимката се гледаат и двајца мажи во воена униформа, едниот со украинско знаме на раката, како разговараат за безбедносните камери и детекторите за движење во областа.

Според руското Министерство за одбрана, персоналот на централата работи нормално, а нуклеарната средина на локацијата и понатаму е безбедна. На видеото се гледаат и луѓе што се чини дека се вработени во електраната и воен персонал, кои го мерат нивото на радијација.

На видеото се слуша човек за кој се чини дека е руски воин како вели дека нуклеарната средина се следи шест пати на ден и дека ситуацијата останува под контрола.

Нуклеарната централа Чернобил беше местото на најголемата нуклеарна катастрофа во историјата, во 1986 година, кога нејзиниот четврти реактор почна да се топи. Џиновскиот челичен саркофаг, за кој биле потребни години да се изгради, сега ја покрива дотраената структура околу осакатениот реактор, кој долги години ќе остане радиоактивен.

извор/фото: агенции