More

  Путин наредил нуклеарните сили на Русија да бидат во состојба на готовност

  Претседателот Владимир Путин наредил на својата воена команда да ги стави нуклеарните сили во „специјална“ состојба на готовност, како одговор на, како што ги нарече, „агресивните изјави“ на водечките сили на НАТО, објави Асошиетед Прес.

  Рускиот лидер веќе издал шифрирано предупредување дека е подготвен да користи нуклеарно оружје додека ја започна својата инвазија на Украина.

  Минатата неделаПутин предупреди дека „кој и да се обиде да не попречи“ ќе види последици „никогаш не сте виделе во вашата историја“.

  Рускиот претседател, исто така, рече дека санкциите воведени кон Русија се незаконски.

  Според државната новинска агенција РИА Новости, повикувајќи се на руското Министерство за одбрана, стратешките сили „се дизајнирани да ја одвратат агресијата против Русија и нејзините сојузници, како и да го поразат агресорот (нанесувајќи му пораз), вклучително и во војна со употреба на нуклеарно оружје“.

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img