More

  Приштина бара итно членство во НАТО и постојана американска база во Косово

  Министерот за одбрана на Косово, Арменд Мехај побара итно членство на Косово во НАТО, како и САД да воспостават постојана база на американски сили таму.

  Мехај ги повика и членките на НАТО кои не ја признаваат прогласената независност на Косово да го сторат тоа.

  Тој тврди дека формирањето на американската база е неопходно за да се гарантира мирот, безбедноста и стабилноста на Западен Балкан и пошироко.

  Повикот за забрзување на процесот за членство во НАТО, Мехај го објасни со новата реалност по руската операција во Украина и нејзиниот, како што наведе, одраз во општото безбедносно опкружување на Западен Балкан, Европа и светот.

  „Им велам на нашите сојузници и земјите-членки на НАТО кои се двоумат дали да ја признаат независноста на Косово да не се двоумат повеќе“, напиша Мехај на Фејсбук.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  -1.2 ° C
  -1.2 °
  -1.2 °
  59 %
  1.5kmh
  40 %
  Wed
  1 °
  Thu
  2 °
  Fri
  5 °
  Sat
  6 °
  Sun
  7 °
  spot_imgspot_img