More

  Далај Лама на ФБ: Проблемите и несогласувањата најдобро се решаваат со дијалог

  Тибетанскиот лидер во егзил Далај Лама изрази тага поради руската воена акција во Украина и порача дека се моли мирот „брзо да се врати во Украина“.

  Во изјавата објавена на социјалните мрежи Далај Лама истакнува дека е „длабоко тажен поради конфликтот во Украина“.

  Нашиот свет стана толку меѓузависен што насилниот конфликт меѓу две земји неизбежно влијае на остатокот од светот. Војната е застарена – ненасилството е единствениот начин. Треба да развиеме чувство за единството на човештвото сметајќи ги другите човечки суштества за браќа и сестри. Така ќе изградиме помирен свет.

  Проблемите и несогласувањата најдобро се решаваат со дијалог. Вистинскиот мир доаѓа преку меѓусебно разбирање и почитување на благосостојбата на едни со други. Не смееме да губиме надеж. 20 век беше век на војни и крвопролевање. 21 век мора да биде век на дијалог.

  Се молам мирот брзо да се врати во Украина – вели Далај Лама во објавата на Фејсбук.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  4.6kmh
  0 %
  Wed
  25 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img