More

  Ако сакате во ЕУ ќе воведете санкции за Русија, децидна Европската Комисија

  Очекуваме сите земји кои сакаат поблиски односи со нас да ја почитуваат нашата политика на санкции, соопшти Европската комисија.

  Во одговор на прашање на новинари од БиХ за мислењето на Европската комисија за позициите на БиХ и Србија, како единствени земји од Западен Балкан кои не ги поддржаа санкциите на ЕУ против Русија, портпаролката на Комисијата Ана Писонеро потсети на вчерашната изјава на министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел. ЕУ „ги следи позициите на земјите кандидати кога станува збор за усогласување со надворешната политика на Унијата“.

  Таа рече дека сега е „пресвртницата“ во која се доведени во прашање стабилноста на Европа и меѓународниот поредок и мир.
  „Нашето единство е нашата сила. ЕУ и нејзините партнери преземаат силни мерки како одговор на руските акции и за поддршка на Украина. „Се очекува земјите-кандидатки, како што е Србија, да се усогласат со позициите на ЕУ за надворешната и безбедносната политика“, рече Писонеро.

  Шефот на дипломатијата на ЕУ, Јосеп Борељ, вчера, по усвојувањето на вториот пакет санкции против Русија, ја повика ЕУ да биде внимателна и да го следи можното влијание на Русија надвор од Украина, поточно на Западен Балкан.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  20.8 ° C
  20.8 °
  20.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Sat
  36 °
  Sun
  32 °
  Mon
  24 °
  Tue
  29 °
  Wed
  19 °
  spot_imgspot_img