More

  Преговорите Русија-Украина привремено прекинати поради консултации, итен прекин на огнот и повлекување на војниците, побара украинската страна

  Руската и украинската делегација ги завршија преговорите и ќе заминат за нивните престолнини на консултации пред новата рунда, изјави советникот на шефот на кабинетот на украинскиот претседател.

  Преговорите меѓу Русија и Украина се водат на тромеѓето меѓу Русија, Украина и Белорусија, а делегацијата на Украина пристигна на местото со задоснување од неколку часа поради технички причини.

  И Русија и Украина ги изнесоа своите барања за прекин на огнот и ставање крај на воената операција, меѓутоа ниедна од страните не е особено оптимистична дека преговорите ќе имаат позитивен исход за кратко време.

  Итен прекин на огнот и повлекување на војниците, побара украинската страна

  Украинска делегација, составена од министерот за одбрана Олексиј Резников, претседателскиот советник Михаило Подољак и други, со два хелокоптери утрово пристигна на украинско-белоруската граница за да учествува во преговорите со руската делегација.

  Еден од руските преговарачки, Владимир Медински, пак, порача дека Москва е заинтересирана за постигнување договор со Украина на разговори.

  -Русија е заинтересирана да дојде до договор што е во интерес на двете страни на разговорите со Украина – изјави утрово рускиот преговарач Медински, додека официјалните лица се подготвуваа да се сретнат во близина на границата.

  Според последните информации Киев бара повлекување на сите руски трупи, вклучително и од Крим и Донбас во разговорите за делегација, велат од Канцеларијата на Зеленски.

  Во преговорите со Руската Федерација, Украина бара повлекување на руските трупи од целата украинска територија, вклучувајќи ги Крим и Донбас.

  Ова го изјави советникот на шефот на кабинетот на претседателот Алексеј Арестович во интервју за „Сега“.

  „Нашиот став е без услови и ултиматуми“, рече тој.

  Според Арестович, ставот на Руската Федерација е „предадете се таму, а потоа ќе разговараме со вас“.

  „Срдечно се смеевме во Канцеларијата и првпат одбивме. Тогаш тие побараа по втор пат, а тоа што тие се првите што побараа од нас разговор доволно говори.

  Нашите услови се јасни – прекин на огнот и повлекување на сите руски војници“, изјави советникот на шефот на ОП, додавајќи дека станува збор iза Донбас и Крим.

  „Како и да е ќе ги закопаме сите, затоа е подобро да си заминат доброволно“, рече тој.

  „Не би го нарекол тоа преговори. Ние ги нарекуваме консултации. Прерано е да се преговара“, додаде Арестович.

  Преговорите се водат денеска во регионот Гомел.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img