More

  Украинскиот претседател потпиша декрет кој дозволува безвизен влез на странските доброволни борци

  Украинскиот претседател рано утрово потпиша декрет со кој се дозволува безвизен влез на странските доброволни борци, јавува Агенција Анадолија (АА).

  „Од 1 март воведен е безвизен режим за влез на странци кои сакаат привремено да се приклучат на Меѓународната легија за територијална одбрана на Украина за време на воената состојба“, се вели во декретот.

  Одлуката не се однесува на руските граѓани.

  Меѓународната легија за територијална одбрана на Украина е доброволна воена единица на странска легија создадена од Владата на Украина на барање на претседателот Владимир Зеленски за борба против руската инвазија на Украина.

  Украина во неделата ги покани странците кои се подготвени да ја бранат земјата од Русија да се придружат на борбата.

  „Странците кои се подготвени да ја бранат Украина и светскиот поредок како дел од Меѓународната легија за територијална одбрана на Украина, ве повикувам да контактирате со странските дипломатски претставништва на Украина во вашите земји“, напиша на Твитер министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img