More

  Руското МНР соопшти дека го завзеле најголемиот град во Украина

  Руското Министерство за одбрана соопшти дека руските војници го зазеле градот Херсон во јужна Украина.

  Ако руското тврдење е точно, тоа е најголемиот украински град окупиран од Русите.

  Руските сили синоќа влегоа во Керсон. Според локалните извештаи, руската армија синоќа била на улиците.

  Рано утринава, градоначалникот Игор Коликаев изјави за локалното радио дека руските сили ја презеле градската железничка станица и пристаништето во вторникот вечерта, јавува Би-Би-Си на Руски.

  „Борбите сега траат, а окупацијата на нашиот град е во тек“, рече тој.

  Тој рече дека многу луѓе биле убиени, вклучително и украински војници и цивили, а владините претставници сега се обидуваат да обезбедат луѓето да го напуштат градот или да се засолнат.

  Карл Билт, поранешен мировен посредник на Европската унија за поранешна Југославија, кој ја осуди операцијата Бура во 1995 година и повика на воен одговор на ОН и НАТО, објави слика од руски воени возила во Херсон во кои Русите влегле синоќа и ги ставиле под ваша контрола.

   

  телма.мк

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  20.8 ° C
  20.8 °
  20.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Sat
  36 °
  Sun
  32 °
  Mon
  24 °
  Tue
  29 °
  Wed
  19 °
  spot_imgspot_img