Руското МНР соопшти дека го завзеле најголемиот град во Украина

0
499
Riot police officers stand in Kiev's Independence Square on Wednesday as smoke rises from protesters' burning barricades.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руските војници го зазеле градот Херсон во јужна Украина.

Ако руското тврдење е точно, тоа е најголемиот украински град окупиран од Русите.

Руските сили синоќа влегоа во Керсон. Според локалните извештаи, руската армија синоќа била на улиците.

Рано утринава, градоначалникот Игор Коликаев изјави за локалното радио дека руските сили ја презеле градската железничка станица и пристаништето во вторникот вечерта, јавува Би-Би-Си на Руски.

„Борбите сега траат, а окупацијата на нашиот град е во тек“, рече тој.

Тој рече дека многу луѓе биле убиени, вклучително и украински војници и цивили, а владините претставници сега се обидуваат да обезбедат луѓето да го напуштат градот или да се засолнат.

Карл Билт, поранешен мировен посредник на Европската унија за поранешна Југославија, кој ја осуди операцијата Бура во 1995 година и повика на воен одговор на ОН и НАТО, објави слика од руски воени возила во Херсон во кои Русите влегле синоќа и ги ставиле под ваша контрола.

 

телма.мк