Северна Кореја тестираше нов проектил утрово

0
339

Северна Кореја тестираше уште една ракета, соопштија рано утринава јапонската Влада во Токио и јужнокорејската војска во Сеул.

ДПА јавува дека проектилот најверојатно повторно е балистичка ракета.

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја истрелала неидентификуван проектил кон Источното Море, пренесе агенцијата Јонхап од Сеул.

Началникот на здружениот Генералштаб на Јужна Кореја преку СМС порака до медиумите јави за лансирањето,  деветта демонстрација на сила на Северна Кореја годинава

 

извор/фото: агенции