More

  Втор обид за евакуација на цивили од Мариупол – привремен прекин на огнот

  Градскиот совет на Мариупол, град кој се наоѓа во североисточна Украина, соопшти дека привремениот прекин на огнот ќе се почитува од 10 до 21 часот по локално време, што е од 9 до 20 часот по средноевропско време.

  Цивилите ќе можат да се евакуираат од Мариупол со автобуси кои тргнуваат од три локации во градот, користејќи однапред договорена рута што завршува во Запорожје, велат властите на Мариупол.

  Како ќе се одвива евакуацијата?

  Цивилите ќе можат да се евакуираат од Мариупол со автобуси од три места во градот, а ќе ја следат претходно договорената рута, која завршува во Запорожје, соопштија властите.

  Можно е да се излезе од градот и со приватни возила, но од нив е побарано да возат зад автобусот во конвој предводен од Црвениот крст.

  Градскиот совет додаде дека треба да се пополнат сите места во приватните возила.

  Иако веста за новиот прекин на огнот е позитивна, сличен обид за евакуација, најавен во саботата, пропадна по само неколку часа.поради продолжување на конфликтот.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  4.6kmh
  0 %
  Wed
  25 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img