More

  Албанија го менува името на улицата каде што е сместена Руската амбасада во Тирана во „Слободна Украина“

  Албанија ќе го промени името на улицата во Тирана каде што се наоѓаат украинската и руската амбасада во „Слободна Украина“, со цел да им оддаде почит на украинскиот отпор, истакна вчера градоначалникот на албанскиот граг Ерион Велијај.

  Откако Русија изврши инвазија врз Украина, Албанија се придружи на европските земји во воведувањето на економски санкции и забрана за руските авиони за прелетување на нивниот воздушен простот.

  -Нашата генерација ќе ја одбележи оваа крвава руска агресија, а на херојскиот отпор ма Украина треба да се сеќаваме на нашите јавни места, рече Велијај за Ројтерс.

  Улицата и порано го носела името на Доника Кастриоти, поранешна сопруга на албанскиот национален херој Скендербег.

  Велијај рече дека новото име на улицата ќе биде потсетник за вработените во руската амбасада. „Русите ќе мора да работаат, живеат и доставуваат пошта на адресата Слободна Украина“.

   

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  24.8 ° C
  24.8 °
  24.8 °
  57 %
  1.5kmh
  0 %
  Fri
  24 °
  Sat
  36 °
  Sun
  30 °
  Mon
  22 °
  Tue
  29 °
  spot_imgspot_img