More

  Апелација ќе одлучува дали Мијалков ќе лежи 12 години затвор за прислушувањето во УБК

  Денеска во Апелација ќе се оддржи јавна седница за случајот „Таргет и Тврдина“, односно за масовното нелегално прислушување во УБК и уништување на опремата за следење на комуникациите.

  Меѓу осудените се и екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, како и вработени во МВР и УБК.

  Второстепениот суд ќе ги разгледа жалбите на осудените со првостепената пресуда и може да ја потврди пресудата, да ја преиначи или да ја укине и да ја врати на повторно одлучување.

  Пресудата на Кривичниот суд за „Таргет и Тврдина“, беше донесена лани во февруари, а со која порашниот директор на УБК, Мијалков, беше осуден на 12 години затвор, Јанкулоска на 4 години, Никола Бошковски и Горан Грујовски на 15 години, Тони Јакимовски на 6 години, Надица Николиќ на 3 години.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  20.8 ° C
  20.8 °
  20.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Sat
  36 °
  Sun
  32 °
  Mon
  24 °
  Tue
  29 °
  Wed
  19 °
  spot_imgspot_img