More

  Димовски: Не, Македонија нема најевтино дизел гориво во регионот

  Македонија нема најевтино дизел гориво во регионот, потенцира Илија Димовски, додавајќи дека тврдењето на Владата дека во Македонија е најевтино дизел горивото не го зема во предвид факторот на куповната моќ и примањата на граѓаните кои се пониски од регионот.

  Со просечна нето плата може да се купи следнава количина дизел гориво:
  ➡️ Македонија – 342 литри
  ➡️ Србија – 409 литри
  ➡️ Бугарија – 456 литри
  ➡️ Грција – 655 литри
  ➡️ Хрватска – 656 литри
  П.С. Оваа Влада (во последните неколку години) ги зголеми трговските маржи, трошоци, акцизи и следствено зафатот на ДДВ-то при малопродажбата на горивото…
  П.П.С. Доколку Владата ги намали давачките на ниво пред да ја превземе власта, цената на дизелот би паднала за околу 13 денари…
  П.П.П.С. Со вакви актуелни давачки околу 43% од цената на дизелот одат за државата…

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  20.8 ° C
  20.8 °
  20.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Sat
  36 °
  Sun
  32 °
  Mon
  24 °
  Tue
  29 °
  Wed
  19 °
  spot_imgspot_img