More

  Австрија го суспендира Законот за задолжителна вакцинација

  Австриската Влада денеска објави дека нема да започне со спроведување на Законот за задолжителна вакцинација против коронавирусот за повеќето возрасни лица кон средината на март, како што е планирано, јавува Агенција Анадолија (АА).

  Телевизијата ОРФ објави дека Владата на Австрија денеска објавила дека Законот за задолжителна вакцинација против коронавирусот е суспендиран и дека во моментов нема потреба од негово спроведување. Најавено е дека стручната комисија ќе ја преоцени состојбата кон средината на јуни.

  Задолжителната вакцинација за лицата постари од 18 години беше законски регулирана на почетокот на февруари, два и пол месеци откако беше објавена за време на бранот на делта-варијантата на коронавирусот.

  Планирано беше полицијата кон средината на март да почне со проверка на вакциналниот статус на населението, а за оние кои при контролата не би имале доказ за вакцинација или не би го доставиле подоцна, предвидени беа казни од 600 до 3.600 евра.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img