More

  13 годишната Ангелина Булеска, единствена на Балканот која тренира гимнастика на коњ

  Волтажирање или пак, гимнастика на коњ, е еден од најспектакуларните спортови каде покрај вештината и посветеноста на самиот спортист е особено забележлива и совршено изградената хармонична врска помеѓу човекот и животното како тим.

  Се појавува во периодот кога се изведувале Римските игри пред околу 2.000 години, а неговата популарност помеѓу јавачите до денеска воопшто не е намалена.

  Иако во Северна Македонија не постои клуб каде може да се практикува волтажирање, тоа не ја спречува 13-годишната Ангелина Булеска да се занимава со овој спорт. Таа за Агенција Анадолија (АА) раскажа за предизвикот при остварувањето на својот сон.

  „Јас сум Ангелина Булеска, јас сум единствената на Балканот што тренира волтажирање“, вели Булеска.

  Булеска се вљубува во коњите на свои три години, љубовта кон нив ја насочува кон волтажирањето, а потрагата за неговото усовршување ја носи надвор од границите на земјата.

  „Во Македонија можам само да вежбам гимнастички елементи и да вежбам вежби за сила за да може полесно да ми биде качувањето на коњот и за вежбите на коњ да можам подобро да ги правам кога ќе одам во Холандија“, вели Булеска.

  Текстот во целост на: Агенција Анадолија (АА)

  фото: Агенција Анадолија (АА)

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  22.8 ° C
  22.8 °
  22.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  30 °
  spot_imgspot_img