More

  Албанија купи противтенковски ракети

  Албанија купи противтенковски ракети Џавелин за да ја зајакне својата одбрана, соопшти денеска министерот за одбрана на таа земја Нико Пелеши.

  Во соопштението се наведува дека Албанија склучила договор со американската компанија Локт Мартин, но не се наведува бројот на проектилите, цената и кога ќе бидат испорачани.

  Пелеши рече дека целта на купувањето на ракетите е модернизација на армијата.

  -За да не дојде до паника, нема конкретна закана. Ние сме земја членка на НАТО и прашањето за националната безбедност е решено. Заштитени сме, рече министерот.

  фото: unsplash.com

   

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  22.8 ° C
  22.8 °
  22.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  30 °
  spot_imgspot_img