More

  Земјотрес со интензитет од 6,1 степен ги потресе Филипините

  Земјотрес со интензитет од 6,1 степен ја потресе филипинската провинција Батангас, известува Агенција Анадолија (АА).

  Филипинскиот сеизмолошки институт соопшти дека во 5:50 часот по локално време, во провинцијата Батангас бил почувствуван земјотрес со интензитет од 6,1 степен.

  Епицентарот на земјотресот, што е забележан на длабочина од 132 километри, регистриран е на 21 километар северозападно од Калатаган.

  Властите предупредија на можноста од последователни земјотреси.

  Иако земјотресот бил почувствуван и во главниот град Манила и во провинциите Булакан и Ориентал Миндоро, нема човечки жртви, ниту е причинета материјална штета.

  извор:Агенција Анадолија (АА).

  фото:Агенција Анадолија (АА).

   

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  29.8 ° C
  29.8 °
  29.8 °
  48 %
  1kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  29 °
  spot_imgspot_img