More

  Милановиќ: Не може да биде „happy hour“ само за Украина, кога е „happy hour“ пијат сите

  Условувањето на статус кандидатот БиХ со промена на изборниот закон е како Украина да мора да изврши мирна реинтеграција на Крим – цинизам, изјави хрватскиот претседател Зоран Милановиќ.

  Денеска и утре во Брисел се очекува европските лидери да одлучат за доделување статус на кандидат ​​на Украина и Молдавија на состанокот на Европскиот совет.

  По правило, хрватскиот политички врв смета дека таков статус треба да добие и БиХ, а во писмото до првиот човек на Европскиот совет Шарл Мишел, го повика словенечкиот претседател Борут Пахор пред една недела.

  Хрватскиот претседател му се заблагодари на својот словенечки колега за чинот и рече дека тој лично не го потпишал писмото бидејќи тоа „има поголема тежина“ доколку тоа го направи некоја страна поиндиректно вклучена во ова прашање, како што е Словенија.

  Милановиќ го чекаше предлогот за доделување кандидатски статус на Украина и Молдавија, „што тој ги поддржува“, единствена и неповторлива можност да се овозможи тоа и за Босна и Херцеговина.

  fokus.mk

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  22.8 ° C
  22.8 °
  22.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  30 °
  spot_imgspot_img