More

  Зеленски: Кандидатурата на Украина е почетна точка на новата историја на Европа

  Давањето на Украина кандидатски статус за членство во Европската унија е „појдовна точка на новата историја на Европа“, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски по самитот на ЕУ во Брисел. „Денеска ја донесовте една од најважните одлуки за Украина од нејзината независност пред триесет години. Ова е најголемиот чекор кон политичкото зајакнување на Европа“, рече Зеленски во говорот на видео конференцијата во Киев.

   

  Радио Слободна Европа

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  22.8 ° C
  22.8 °
  22.8 °
  73 %
  0kmh
  0 %
  Mon
  36 °
  Tue
  37 °
  Wed
  34 °
  Thu
  34 °
  Fri
  30 °
  spot_imgspot_img