More

  Јужно од Хонгконг потона брод, непозната судбината на повеќе од 20 членови на екипажот

  Брод за индустриска поддршка во кој имало 30 членови на екипажот потона во Јужнокинеското Море, соопштија денес спасувачките екипи во Хонгконг, известува Агенција Анадолија (АА).

  Властите испратија авиони и хеликоптери за спасување на членовите на екипажот. Засега се знае дека најмалку три лица се спасени, додека судбината на преостанатите не е позната.

  Несреќата се случила на околу 300 километри јужно од Хонгконг.

  Властите на Хонгконг не го наведоа името ниту потеклото на бродот што потона во текот на силниот тропски тајфун Чаба, кој донесе силни ветрови со максимална брзина од 110 километри на час.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  фото: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  34.8 ° C
  34.8 °
  34.8 °
  28 %
  1kmh
  0 %
  Fri
  40 °
  Sat
  33 °
  Sun
  31 °
  Mon
  30 °
  Tue
  28 °
  spot_imgspot_img