More

  (ФОТО) Сумела- Православен манастир посветен на Богородица во Турција

  Сумела е Православен манастир посветен на Богородица и се наоѓа на планината Мела во провинцијата Трабон во Турција. Тој претставува едно од најважните православни светилишта во светот.

  Иако изгледа недостапно, посетителите лесно можат да стигнат до него , преку специфичен пат низ шумата.

  Манастирот со камена црква , капели, студентските соби , библиотеката, Светиот из-от вор, кујната и куќата за гости се отворени за туристи. Разноболните фрески се од 14-от и  18-от век и се многу добро сочувани. Манастирот има импресивна архитектура, буквално е врежан во карпите и овозможува восхитувачки панорамски поглед кон долината Алтхдере.

  На влезот на манастирот е наоѓа голем аквадукт преку кој се носело вода. Скалите пред влезната врата на манастирот се тесни и долги. Лево пред пештерата има различни манастирски објекти. Десно е библиотеката.

  Фреските во параклисот датираат од почетокот на 18 век и може да се види дека се направени од три слоја во три одделни периоди. На фреските се прикажани теми од Библијата, животот на Исус и Дева Марија.

  Манастирот беше затворен за посетители во септември 2015 година поради ризик од одрон на карпите.

  Турското Министерство за култура и туризам во февруари 2016 година започна опсежна реставрација на манастирот која заврши во јули 2020.

   

  трт балкан

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  47 %
  0kmh
  0 %
  Fri
  40 °
  Sat
  33 °
  Sun
  31 °
  Mon
  30 °
  Tue
  28 °
  spot_imgspot_img