More

  Угинаа млади китови кашалот на брегот на Австралија

  Угинаа 14 млади китови кашалот на брегот на островот Тасманија, во Австралија, пренесува Агенција Анадолија (АА).

  Според веста на „Би-би-си“ (BBC), локалното население ги видело китовите на плажа на островот Кинг (Кралскиот Остров) во северна Тасманија и ја пријавило таа ситуација на властите.

  Властите соопштија дека во областа каде што умреле 14 млади китови кашалот ќе се изврши потрага од воздух за да се види дали има повеќе китови што се угинати.

  Ванеса Пирота, истражувачка на дивиот свет, истакна дека китовите што угинале можно е да „пловеле кон погрешен правец“, да се болни, да следат дезориентиран водач или да се плашеле од плитки води.​​​​​​​

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  фото: Агенција Анадолија (АА).

   

  spot_img
  spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  10.8 ° C
  10.8 °
  10.8 °
  87 %
  1kmh
  40 %
  Fri
  11 °
  Sat
  11 °
  Sun
  15 °
  Mon
  11 °
  Tue
  4 °
  spot_imgspot_img