More

  Албански деца исчезнуваат од Англија!

  Речиси 20 отсто од децата мигранти без придружба од Албанија, кои, оваа година, биле преземени од Советот на округот Кент исчезнале, јави Топ чанел повикувајќи се на Би-би-си.

  До 31 октомври, британските локални власти прифатиле 197 албански деца, од кои на 39 им се губи секаква трага, наведува англискиот медиумски гигант.

  Советот објавил дека тесно соработува со Министерството за внатрешни работи и полицијата за заштита на малолетниците, додавајќи дека некои од децата за кои станува збор можно е да имаат наполнето 18 години.

  Податоците на британската Влада покажуваат дека во периодот јануари-октомври повеќе од 44.000 лица го преминале Ла Манш со мали чамци, во споредба со 28.400 кои пристигнале на британска почва минатата година. Од вкупниот број над 12.000 се албански државјани.

   

   

  република.мк

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  57 %
  2.6kmh
  40 %
  Fri
  8 °
  Sat
  9 °
  Sun
  1 °
  Mon
  1 °
  Tue
  1 °
  spot_imgspot_img