More

  Британка: Тато ја убил мама во 1985 година и сè уште нема да каже што направил со телото

  СЕМ ГИЛИНГЕМ живее 38 години со загатка која ја уништува душата – како татко и ја убил мајка и во 1985 година и зошто таа нема да каже што направил со телото?

   

  Денеска таа се помири со заминувањето на Расел Косли од затворот, откако одборот за условно ослободување одлучи дека затвореникот кој отслужува доживотна казна за убиството на Керол Пакман може безбедно да се врати во заедницата, јавува Би-Би-Си.

   

  „Нема истрага, ниту потврда за смртта на мајка ми. Таа буквално повеќе не постои. И мислам дека тоа не е прифатливо“, вели Сем.

  Со текот на годините, Сем ментално се подготвуваше за овој момент. Но, и покрај тоа што ја изгубила правната битка за ослободување на нејзиниот татко, таа извојувала барем една победа – го слушнала како зборува за неговото ужасно злосторство минатиот декември – додека бил принуден да се појави на првото јавно сослушување за условно ослободување во ОК.

   

  И токму она што го слушна тој ден ја натера да се запраша дали системот на кривичната правда навистина ги зема предвид потребите на жртвите кои со години чекаа на одговори и никогаш не ги добија.

   

  „Тоа беше прв пат да го слушнам татко ми да зборува откако заврши во затвор. Бев прилично изненаден од тоа колку зборува, имајќи предвид дека знаеше дека гледаме и слушаме“, објасни Сем.

   

  Таа го слушна нејзиниот татко како зборува благодарение на важната промена во законот минатата година. Кога сторителот е осуден за убиство, неговата задолжителна доживотна казна вклучува минимална затворска казна што ја одредува судијата.

  По одлежувањето на одреден број години, сторителот може да поднесе барање до одборот за условно ослободување за да биде ослободен. Должност на одборот за условно ослободување е да одлучи дали сторителот претставува опасност за другите. Ако ризиците се ниски, затвореникот се ослободува.

   

  Досега начинот на кој одборот за условно ослободување ги носеше своите одлуки беше обвиен во тајност. Случајно, седмото барање за кауција на Косли беше закажано набргу по стапувањето на сила на новите правила, а Нил, синот на Сем Гилингем, напорно лобираше тоа да биде првото рочиште кое ќе се одржи јавно.

  Сем последен пат го слушнал гласот на Косли во средината на 90-тите, пред конечно да биде обвинет по долгогодишно одложување.

   

  “Тој ме повика од ведро небо. А неговите први зборови беа: “Па, Сем, полицијата штотуку замина. И тие сè уште не ме обвинија за убиството на мајка ти”, се сеќава Сем.

   

  Кога конечно го слушна како зборува минатиот декември, тоа беше преку видео врска од затворот Луис во Источен Сасекс. Касли почна да ја раскажува приказната за убиството на Керол во 1985 година во нивната луксузна семејна куќа во Бурнемут.

   

   

  index.hr

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  15.8 ° C
  15.8 °
  15.8 °
  51 %
  0.5kmh
  20 %
  Tue
  16 °
  Wed
  16 °
  Thu
  17 °
  Fri
  19 °
  Sat
  21 °
  spot_imgspot_img