More

  Голема победа на Ѓоковиќ за 10-та титула во Австралија!

  Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по јубилеен десетти пат го освои трофејот на Австралија опен откако во финалето го совлада Гркот Стефанос Циципас со 3:0 во сетови (6:3, 7:6, 7:6). Тоа е 22. пехар од големите гренслем турнири за Ѓоковиќ, со што се израмни со Рафаел Надал, а повторно ќе биде и најдобар тенисер на АТП листата.

  Речиси без грешка одигра Србинот во текот на сите три часа, а Циципас не можеше да стори ништо повеќе освен да даде силен отпор. Сепак, Ѓоковиќ триумфално се врати во Мелбурн откако имаше проблеми и беше протеран од Австралија поради познатите причини со ваквинацијата против Ковид-19.

  Ѓоковиќ го доби првиот сет со 6:3 во гемови, а во вториот Циципас го задржа до крај својот сервис, но загуби во тај-брејк со 7:4 на поени.

  На почетокот на третиот сет и Ѓоковиќ и Циципас загубија по еден свој сервис, а потоа сетот повторно се решаваше во тај-брејк. Србинот имаше водство од 5:0, Гркот намали на 5:3, но на крајот сепак Новак Ѓоковиќ го комплетираше тај-брејкот, мечот и го освои гренслем турнирот во Мелбурн.

  извор: topsport.mk

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  15.8 ° C
  15.8 °
  15.8 °
  51 %
  0.5kmh
  20 %
  Tue
  16 °
  Wed
  16 °
  Thu
  17 °
  Fri
  19 °
  Sat
  21 °
  spot_imgspot_img