More

  Останал без нега од 4.711 денари, пациент со Алцхајмер на 82 години

  82-годишниот скопјанец Добре Лазевски, кој боледува од деменција со Алцхајмер, како и Алцхајмерова болест, останал без нега од 4.711 денари, објави „МКД.мк“.

  Болниот скопјанец овие пари ги земал како надомест за нега од друго лице, а за него се грижела сопругата, но и покрај тоа Комисијата на јавната установа Меѓуопштински центар за социјални работи Скопје – Карпош решила да му ја укине паричната помош.

  Комисијата утврдила дека пациентот не го остварува правото на надоместок, односно може сам да се грижи за себе, иако боледува од тешка болест.

  – Не можам да разберам како човек со таква дијагноза, кој има проблеми со говорот, тешко се движи и за да го транспортираме треба да ангажираме повеќе лица.. му велат дека може да се грижи за себе, вели ќерката на пациентот за „МКД.мк“.

  Деменцијата е предизвикана од оштетување на мозочни клетки, а бидејќи Алцхајмеровата болест го уништува мозокот, таа е една од најчестите причини. Прво се манифестира со потешкотии и промени во однесувањето, а потоа се јавуваат проблеми со говорот, расположението и останатите функции.

   

  mkd.mk

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  light intensity drizzle
  13.8 ° C
  13.8 °
  13.8 °
  77 %
  1kmh
  100 %
  Tue
  14 °
  Wed
  16 °
  Thu
  18 °
  Fri
  20 °
  Sat
  21 °
  spot_imgspot_img